Victima a vandalizarilor? Iata ce-i de facut.

0

Romania este una din cele mai sigure tari din europa la capitolul infractiuni. N-o spunem noi, ci expertii de la institutul de Statistica si Criminalistica. Desi nu exista o tendinta ingrijoratoare in acest sens, in fiecare zi are loc cel putin o spargere, iar fenomenul nu este nicicum unul placut pentru pagubiti. Unele spargeri sunt accidentale, ca urmare a unor alte incidente petrecute in lant sau din neatentie, altele sunt vizate de catre hoti incepatori sau experimentati. Cert este ca nimeni nu-si doreste sa fie victima a unor asemenea incidente.

In ceea ce priveste vandalizarile intentionate, hotii incepatori aleg intotdeauna zonele ferite si retrase, unde ar putea avea mai mare succes, in timp ce hotii profesionisti nu tin cont de locul actiunii atata timp cat exista posibilitati ridicate de castig. Chiar daca nu ai fost niciodata victima a vandalizarii este de preferat intotdeauna sa fii precaut si sa-ti ei toate masurile de protectie cuvenite. Iar daca deja ai fost victima a numeroase actiuni de acest gen inseamna ca locuinta si/sau complexul nu este conceput corespunzator.

Iata ce poti face in astfel de situatii, pentru a preveni vandalizarile in lant.

  1. Constructia corespunzatoare a amplasamentului

Elimina de pe amplasament geamurile si usile obisnuite cu termopane salamader Bucuresti (https://www.termopane-salamander.ro/). De ce Salamander Bucuresti? Suntem o firma orientata spre rezultate si va oferim sisteme avansate de protectie, respectiv usi, geamuri termopan si sticla securizata de diferite dimensiuni, indiferent de marimea proiectului. Echipa noastra detine personal specializat si calificat in domeniu, motiv pentru care va oferim un proces elaborat si sigur de la solicitare si pana la montarea propriu-zisa. Sistemele de termopan Salamander sunt concepute dupa cele mai inalte standarde, de ultima ora, beneficiind de protectie anti-efractie si cu senzori de actionare gresita.

Totodata, sticla securizata oferita de echipa noastra este de zeci de ori mai rezistenta decat o sticla obisnuita, motiv pentru care hotii nu vor mai avea nicio sansa sa-ti sparga magazinul sau ferestrele. In plus, calitatea ridicata a produselor si rezistenta acestora vor preveni asocierea de noi costuri pentru multiplele reparatii ce apar in cazul ferestrelor si a sticlei clasice.

  1. Ciparea produselor

Pentru firme, o metoda avansata de protectie o reprezinta ciparea produselor si introducerea unui sistem automatizat de usi, care sa se inchida atunci cand senzorii detecteaza prezenta unui obiect ce nu a fost scanat la casa si care se apropie de iesirea din institutie. Totodata, conectand sistemul inteligent al usilor la un serviciu de siguranta si paza, organele competente vor fi alertate in timp util si vei putea primi ajutor.

  1. Sisteme de supraveghere

Chiar daca esti la inceput de drum, lipsa sistemelor de supraveghere te poate costa semnificativ, inclusiv reputatia si prejudiciul afacerii. Hotii sunt foarte vigilenti si atenti in ceea ce priveste sistemele de supraveghere si isi stabilesc tactica pe baza acestui aspect. E recomandat sa amplasezi camere de supraveghere nu doar pe amplasament, ci si in vecinatate, cu posibilitatea de a le supraveghea zi si noapte, in functie de preferinte.

In concluzie, daca vrei sa te simti in deplina siguranta in caminul tau sau daca esti interesat de bunul demers al afacerii tale, asigura-te ca beneficiezi de cele mai avansate sisteme de protectie.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

CAPTCHA ImageChange Image