Home SportGigi Becali cere aproape 1 MILION de EURO de la FRF!

Gigi Becali cere aproape 1 MILION de EURO de la FRF!

by Alexandru Răzvan (24monden.ro)
0 comments

Gigi Becali, patronul echipei FCSB, a făcut public un nou scandal în fotbalul românesc, anunțând că Federația Română de Fotbal îi datorează aproape 700.000 de euro. „Să strângă banii din amenzi”, a declarat acesta, referindu-se la fondurile care ar trebui să provină din sancțiunile aplicate cluburilor care nu au respectat regula „5+6”.

Regula, implementată la începutul lui 2024, impune ca fiecare echipă să folosească minim cinci jucători formați la nivel național în timpul meciurilor. Becali susține că FCSB a respectat această regulă și se așteaptă să își primească banii din fondul total de 2 milioane de euro destinat premiilor.

„Eu mai am de încasat 700.000 de euro de la FRF. Noi am respectat regulamentul și trebuie să încasăm acești bani. Nu știu când vor intra pentru că, din ce am înțeles și eu, trebuie să facă acești bani din amenzi. Adică să îi ia de la cluburile care nu au respectat regula. O să le dea la comisii și o să fie nevoite să plătească banii. Nu îmi fac probleme, vor intra până la urmă”, a explicat Becali.

Nemulțumirea lui Gigi nu este singura. Gică Hagi a atacat și el decizia prin care cluburile care au respectat regula nu au primit toți banii cuveniți. „Dacă și eu am îndeplinit regula, de ce să nu primesc? Ceva bizar, o anomalie. Împarte-le tuturor celor care au respectat regula”, a răbufnit Hagi.

Situatia devine tot mai tensionată, iar cluburile care nu au respectat regula riscă amenzi de 150.000 de euro. Gigi Becali așteaptă acum ca FRF să își îndeplinească obligațiile financiare, subliniind că scandalul banilor nu va dispărea ușor.

You may also like

Leave a Comment

CAPTCHA ImageChange Image